June 16, 2016

Let the Right One In (2008)

Oskar on 12-aastane üksik poiss, keda koolis kiusatakse. Julgust ja jõudu vastu hakata tal napib, kuid kättemaksu plaanib ta siiski. Ühel hetkel tutvub ta koduhoovis ühe kummalise tüdruku Eliga: ta ilmub välja vaid siis, kui väljas on pime, lõhnab imelikult, ei sisene kuhugi ilma kutsumata ning suudab ilma erilise pingutuseta lahendada rubiku kuubiku. Samal ajal on linnarahvas hirmunud, sest liikvel on tapja ning lapsi manitsetakse ikka vara koju tulema. Oskarit ja Elit seob sõprus, mille paneb proovile fakt, et Eli ei ole päris tavaline tüdruk ning jääb ellu vaid verd juures.. Vampiirifilm, kuid kindlasti mitte tõmmata mingeid imalaid paralleele Twilightiga - neid kahte seob vaid see sarnasus, et mõlemad on raamatu põhjal tehtud.
Tahtsime vaadata mingit õudukat ja valisime selle, kuid film osutus hoopis millekski muuks, kui me mõlemad traditsioonilise õudusfilmi all mõtlesime. Mulle meeldisid läbimõeldud kaadrid ja üldine meeleolu (külm, pime, kõledad värvid), aeglane tempo oli vahel ehk liialt tähelepanu hajutav. Kuid saan aru, et rohkem actionit oleks tähendanud arvatavasti neid tüüpilisi ehmatusi, mida õnneks ei olnud. Õudsad kohad olid ausad, mitte muusikaga üles krutitud ja helitugevusega löövad. Tõsine ja usutav film.
Nagu ikka, lugesin peale filmi netist juurde ja tuli välja, et mõningad olulised asjad olid filmist välja jäetud (Eli minevik, kuidas ta oma "hooldajaga" kohtus). See jääb mulle arusaamatuks, et MIKS, sest need oleks seletanud vaatajale, kes raamatut pole lugenud, ikka kogu loo palju sügavamaks. Kahju, sest materjali ju oli ja oleks saanud veelgi parema filmikogemuse. Küsimärgi pea kohale tõstsid just need olukorrad, kus nagu poole sõnaga midagi mainiti ja näidati, kuid mingit selgitust sellele ei antud.

Ja ameeriklased on muide samast filmist teinud uue versiooni - Let Me In. Mulle tundub, et kusjuures päris ligilähedase koopia, lihtsalt enda näitlejatega ja inglise keeles. Miks seda vaja on, ei tea, sest nii palju kui trailerit vaatasin, oli originaali sünge meeleolu kadunud ja rohkem sisse pikitud seda "tüüpilist õuduka tunnet". Nii et igal juhul soovitaksin vaadata Rootsi versiooni ja võib-olla hoopis enne/pärast raamatut lugeda.

2 comments:

punapea said...

täiega rõõmustav, et sa kuidagi jälle postitamise lainel oled - eriti need filmiteemalised postitused, sest saan äratundmisrõõmu (olen juba näinud) või ideid, mida vaadata

(kuigi kõike muud loen ka huviga, kirjuta kas või kord kolme kuu jooksul või neli korda nädalas ... )

Eliise said...

Sa oled mul ikka üks väga ustav lugeja ja annaksid vist ka aastase kirjutamispausi andeks :D