October 22, 2015

Mesilasvahast küünalde meisterdamine

 Nonii, sai lõpuks selline asi kah ära proovitud! Mõtte pani mul jooksma üks blogipostitus, kus kõik nägi nii kerge ja ilus välja. Mesilasvaha ostsin Paradiisi Mesila lehelt (1 kg 10 euri), parafiini ja tahi Võhma Valguselt. Klaaspurke kogusin jooksvalt, need on reisidelt pärit väikesed meepurgid. Pruunid munatopsid on Koduekstrast.

Protsess ise on võrdlemini valutu ja segadusevaba: sulata vesivannil vaha ja parafiin. Kui vaha on vedel, tõsta see tulelt ning oota paar minutit enne purki valamist. Avastasime, et vaha vajub purgis lohku, kui temperatuurivahe on liiga suur. Võibolla on hea mõte purke enne soojendada? Kinnitada kleeplint purgi peale, teha sellesse auk ning torgata taht läbi - teip hoiab tahi sirgelt paigal. Soovi korral võib küünlasegusse tilgutada ka eeterlikke õlisid lõhna andmiseks.
 Kuna mesliasvaha saadeti mulle nii tükina kui ka kärjelehena, siis kasutasime seda kavalalt ära. Paigutasime sobiva jupi vastu purgi sisekülge enne vaha sisse valamist ning tulemus jäi eriti esinduslik!
Me ei kasutanud kogu vaha ja parafiini ära, 2 kg on ikka suur kogus ja sellest tuleb küünlaid korralikult. Soovitan korraga pigem rohkem teha, kui hakata ühe-kahe küünla pärast vaha sulatama ja kaussi määrima. Kui tegemisprotsess on jamamisvaba, siis seda ei saa öelda pärastise puhastamise kohta. Kaussi ja kulpi, mida vaha sulatamiseks ja valamiseks kasutada, tuleb pärast keeva veega pesta ja nühkida. Igatahes - hea mõte jõulukingiks! Ise tehtud, armas ja praktiline.

3 comments:

Jaanika Malenšek said...

Minu isetegijast sõbranna kasutas tavalisi plekkpurke, mida kasutas kas ühekordselt. Või kui olid vajad, mis läksid segamisele, siis sai sama anumat mitu korda kasutada. Muidugi see nipp kehtib vanade pliitidega, indukstsioonipliidiga ei ole plekkpurgiga midagi teha. Ja segamiseks võttis ta puupulga. Et pärast polnud mingit pesemist.

Aga idee on jumekas, ja kuna ma pole veel küünalde tegemist ette võtnud, peaks seda viga parandama. :)

madiken said...

Tahan-tahan-tahan! Kas sul ei jää üks üle? :-P Neid ei müüda ju, ma eelmine aasta otsisin, sest nii meeldib lõhn..

Eliise said...

Madiken! Plaanin neid veel juurde teha, nii et ikka on mõni "laokil". Kirjutan sulle :)