September 1, 2015

What Maisie Knew (2012)

7-aastase Maisie vanemateks on kunagine rokkstaarist ema ning pidevalt välismaal tööreisidel käiv isa. Mitte just kõige tavalisemaid vanemaid tabab kumbagi keskeakriis ning otsustatakse lahutada. Ei Susanna ega Beale taha ajapuudusest hoolimata lapse kasvatusõigust täielikult teisele anda ning nii jääb Maisie 10 päeva kaupa mõlema hooldada. Lapse maailmapilti ilmuvad peagi mõlema vanema uued kaaslased, kes tunduvad Maisie'st rohkem hoolivat, kui lapse lihased ema ja isa.

Meisterlikult tehtud meeldetuletus, kuidas lahutuse tõeliseks kannatajaks on lapsed. 1897. aastal ilmunud novelli tänapäevane versioon keskendub täielikult Maisie'le ning kogu filmi tegevus toimub tema silmade läbi. Paaril korral mõtlesin Boyhood'i peale, kuid suurest kärast selle ümber ei saanud ma lõpuni aru ning What Maisie Knew läks igal juhul rohkem hinge, kuigi mõlema peaosas on lapsed, kelle elutee ei ole just kõige sirgem olnud.

Lahutusfilme on teisigi, kuid siin oli kahtlemata peaosaliseks just väike tüdruk, mitte ei olnud põhifookuses vanemad ning nendevaheline draama. Üldiselt on sellistes filmides lapse rolliks olla vaid nunnufaktor ning tema tegevusele suurt kaasa ei annagi elada. Siin aga oli tütar täieõiguslikuks tegelaskujuks, vaatajale avaneb tüdruku iseloom ning kuidas tema igapäevaelu mõjutavad kraaklevad vanemad. Filmi juures ei häirinud mind mitte miski, näitlejatöö meeldis. Kurb ja ängistav film, mis jätab pigem seest õõnsaks, kui et ajaks lahinal nutma. Kui välja arvata mõrumagus lõpp, siis filmilikke pisarakiskumisstseene ei ole, kuid see teeb loo reaalsemaks ning vähemalt minu jaoks seda depressiivsemaks.

No comments: