September 19, 2015

Fed Up (2014)

 Vaatasin äsja Merilini blogist ajendatuna suhkrudokumentaali. Eks seal oli aega pühendatud ka muule halvale, kui vaid suhkrule - töödeldud toidud, nisujahu.. Üks teine sarnane film, mis mulle samuti meeldis, võttis luubi alla ka loomset päritolu toidud, kuid see on minu jaoks vähemalt hetkel veidi liig.

Igatahes, filmis põhiliselt kuuldud väited, mis mullegi huvi pakuvad ning panevad mõtlema oma toitumise üle järele:
  • iga kalor ei ole kalor
  • suhkur tekitab päriselt sõltuvust
  • vaid õige toitumisega (ja kusjuures trenn ei tee "patustamist" tasa) saab tervise kontrolli alla
Ja mulle kõige põnevam nendest oli vastuväide üldlevinud arusaamale, et kaal langeb siis, kui tarbid vähem kaloreid, kui sisse sööd. Tundub nii loogiline ja minagi usun (uskusin?) seda, kuid tegelikult on ju vahe, kust see kalor tuleb ja mida maks selle töötlemiseks tegema peab. Niisiis on "Calories in, calories out" loosung mugavaks viisiks tekitada üksikisikul süütunnet, et ta ei tee piisavalt trenni ja peab ikka dieeditama jne. Kui tegelikult on kogu saladus siiski teadmiste puudumises, õigetes toiduvalikutes ja peidetud suhkrus.

Minu jaoks oli ülikummaline näha teismelisi, kes on lubanud kaalu kontrolli alla võtta ning teevad trenni, kuid toitumise muutmine tähendab vaid samade snäkkide söömist, lihtsalt valituks osutuvad "diet" märgiga pakid. Ja üllatus üllatus, kaal ei lange.. Film oli rohkem suunatud "suhkruäri" (töödeldud toidu suurfirmad) süüdistamisele, et nende toodete tõttu on meil hetkel esimene generatsioon noori, kes elavad lühemat elu, kui nende vanemad. Mina tahaks pigem näpu suunata ikkagi sellele, kelle suhu see toode maandub. Aga nii ta on, et ilma vastava infota lihtsalt ei saagi teha õiget valikut - kui on pakil kirjas "diet", ju siis see tähendabki tervislikku! Nagu filmis üks sööklatädi ütles: jah, valikus on alati üks nn kodune, tervislik roog, lisaks pitsadele ja hamburgeritele (kooli sööklas!). Kuid päeva jooksul serveeritakse 300st einest seda tervislikku äkki 25.

Kes siis on süüdi? Lastel puuduvad tervislikust toidust teadmised, kui üritatakse läbi viia teavitustööd (näitena Michelle Obama suur ettevõtmine "Let's move", mis algselt tähendas enda kätte võtmist tervislikkuse poole nii söögi kui trenniga kuid peagi tähendas enamasti vaid otses mõttes liikumist - calories in, calories out!), lendavad kiirelt platsi suhkruäri esindajad ning lobitöö tulemusena on teavitustöö kergelt tsenseeritud. Et mitte eluaegseid ustavaid kliente kaotada. Kelle huvides töötab parlament, mis väidab, et pitsa on juurvili?

No comments: