December 13, 2014

12 Years A Slave (2013)

1841. aastal elab Solomon Northup vaba mehena New York'is, töötab andeka muusikuna ning elab koos oma abikaasa ja kahe lapsega. Saades tööpakkumise kaks nädalat Washingtonis viiulit mängida, otsustab ta selle vastu võtta ning asub kahe lõbusa mehega teele. Kahjuks aga sokutavad kaks lõbusat meest talle midagi joogi sisse ning üles ärgates avastab Solomon end aheldatuna maa külge. Ta oli sattunud inimröövi ohvriks ning orjakaupmeestele üle antud. Tõestada, et tegemist on vaba mehega, oli ilma vastavate paberiteta praktiliselt võimatu.

Solomoni esimene peremees William Ford ei olnud halb, kui seda saab üldse mõne orjapidaja kohta öelda. Ta hindas mehe töökust ja nutikust ning kinkis talle viiuli. Mõte targast mustast mehest aga ei meeldinud kõigile, ning orjade otsene ülemus põllul ei sallinud Solomoni. Pinged kasvasid ning kulmineerusid kähmlusega, mille tõttu otsustab Ford Solomoni edasi müüa. Uus peremees Epps ja tema kõrk naine olid aga teisest puust, vägivald sai Solomoni ja teiste orjade igapäevaseks nuhtluseks. Päevatöö normmääraks oli 200 naela (91 kg) puuvilla korjamine lõõmava päikese käes. Kes normi ei täitnud või peremehele ei meeldinud võis oodata piitsalööke.
Seda kolme Oscariga pärjatud filmi teavad nüüdseks kindlasti juba kõik. Vaatamiseni jõudsin alles nüüd ning selleks kulus kaks õhtupoolikut, 2,5 tundi on ta pikk. Trailerit ma ei vaadanud, teadsingi enne vaatama asumist vaid nii palju, kui filmi pealkiri reedab. Ja et pidi hea film olema. Põhineb tõestisündinud lool. Minule aga vaatamine nii kustumatut muljet ei jätnud. Ja ei olnud ka kuidagi silmiavav või midagi uut juurde andev - valged valitsesid ja tegid, mis heaks arvasid oma "varaga", mustad olid orjad ja kuuletusid. Võibolla oleks olnud põnevam körvalt jälgida hoopis neid sündmusi, mis said alguse pärast vabanemist: sa olid vaba, sind hoiti kinni 12 aastat, kas õiglus saab jalule? Mis arvamusi juhtunu kohta levib? (õiglus muide ei saanud jalule, päris Solomon alustas kohtuteed kuid midagi edukat sellest ei tulnud) Seetöttu oli The Help mulle kuidagi mõjuvam, et probleemiga tegeleti. Mina ei kujutanud enne The Helpi vaatamist täpselt ette milline võis olla ühe mustanahalise teenija elu hetkel, kui enam orjust ei olnud, kuid mentaliteet püsis. 12 Years A Slave'i puhul oli rõhk halbade tingimuste ja vägivalla kujutamisel, mida võis juba enne filmigi ette kujutada. See mõjuks ehk vaatajale, kes on enne arvanud, et polnud nende orjade elu nii halb midagi - teed nats tööd, palka ei saa ja ära ka minna ei tohi, no mis see siis ära pole.. 
Meeldis mulle aga kena muusikaviis, mis peale googeldamist sai tõestust - minu vana lemmik Hans Zimmer oma headuses platsis jälle. Muidu oli ka kenasti tehtud, polegi nagu midagi ette heita aga niimodi hinge nagu mõni teine sarnane film võib minna, ei läinud. Vaatamise ajal mõtlesin vahepeal Tuulest Viidud raamatute peale, mis mulle väga meeldisid. Sama ajastu, kuid peremeeste ja nende naiste silmade läbi. Seal olid orjad ikka orjad ning üldjuhul selised laisad ja rumalad, samas lihtsalt niisama lõbu pärast jõhkrutsemist ei olnud. Kes olid taibukamad ja töökamad, neid ka hinnati rohkem nind edentati "majaneegriteks", ehk siis nende tööks sai majapidamise, laste ja teiste eest hoolt kandmine, mitte enam põllul rügamine. Siin filmis aga lokkas karjuv ebaõiglus, ükskõik kui usin sa ka poleks olnud. Ühest foorumist lugesin, et Solomoni tegelaskuju jätab pigem ebameeldiva mulje: elab õnnelikult oma vaba elu, siis langeb orjusesse ning hakkab paluma, et ta on vaba mees ja ei vääri seda. Aga kas siis keegi teistest vääris? Vabanemisel tormab ta minema, jättes Patsey maha (noor naine, kes korjas teistest kordades rohkem puuvilla, kuid keda peremees vägistas ja nüpeldas iga väiksemagi eskimuse pärast. Samuti vihkas proua Epps teda, kuna oli armukade). Kas selline on siis filmi kangelane..? Nii ta on, et kuna tegu on tõsielul põhineva looga, siis ei saagi ehk oodata kõikvõimsat õnnelikku lõppu kõigi jaoks. Lohutuseks ehk nii palju, et päris Solomon hakkas siiski peale vabanemist aktiivselt orjuse keelustamise liikumisest osa võtma.

2 comments:

Anonymous said...

Eliise, kas oled näinud filmi "The Skeleton Twins"? Kui ei, siis kindlasti soovitan. Tundub nagu miskit, mis sulle meeldiks

Eliise said...

Ei ole näinud, kuid jätan meelde. Aitäh soovituse eest!