November 14, 2013

The East (2013)

Midagi Brit Marlingu sõpradele ning nendele, kellele on meeldinud teised tema ja Zal Batmanglij'i koostöös valminud filmid (Sound Of My Voice, Another Earth). Õhustik on sarnane ja selles osas ei pidanud pettuma.

Sarah on endine FBI töötaja, kes on nüüd saadetud otsima ühte keskkonnaaktivistide rühmitust. Naine töötab ettevõtte jaoks, kelle suurfirmad palkavad, et kaitsta end terroriaktide eest, millega kurikuulus The East hakkama saab. Nende motoks on silm silma vastu: rikud naftaga loomade elupaiga - saab sinugi kodu naftaga rikutud, lased turule raskete kõrvalmõjudega ravimi - pead isegi nende kõrvalmõjudega kord silmitsi seisma. Sarah ülesandeks on rühmitus leida, end liikmeks saada ning hoiatada oma tööandjat järgmiste juhtumite eest. Moraalset dilemmat ei pea kaugelt otsima.
 Filmi esimesed kaks minutit haarasid mu täielikult ning lõi ootused lakke. Ma ei olnud enne väga sisusse süvenenud, teadsin vaid, et Marling, Skarsgård ja Page on sees, niisiis peab üle keskmise ikka olema kasvõi silmailu pärast.. Õnneks oli üle keskmise ka teises mõttes.

Tegelikult sisu ei ole ju eriti originaalne ja arvata on, et kiindud nendesse imelikesse hipidesse, kes istuvad põrandal ringis ja mängivad kummalist pudelimängu, süües samal ajal prügikastist leitud õunu, eriti kui veedad nendega kaua aega koos. Seetõttu tuli mulle korraks meelde The Last Samurai - no samamoodi, et saadetakse võitlema kellegi vastu, kuid siis muutud üheks nendest. Selle filmi puhul aga ei ole asi nii lihtne, sest Sarah on tõesti segaduses ja ei mõista enam vahet heal ja halval. Kas tehes halba karistamise eesmärgil muutub see tegu ühtäkki heaks? Kuskilt maalt kahjuks vajus minu arust aga film natukene ära ja oleksin soovinud jahmatavamat lõppu, eriti kui algus tundus mulle nii tugev. Ei olnud küll täiesti ootuspärane lõpp (keegi ei jookse käsikäes päikeseloojangu poole), kuid kuidagi "leebe" oli ta siiski. Maitse asi vist. Huvitav vaatamine oli see igal juhul ja igavlema ei pidanud.
 We are The East. And we are your wakeup call. And we are not hiding from you. We are you.
We are the morning you got off the treadmill and ran under the open sky.
We're the first time you kissed someone and they kissed you back.
We are the night you couldn't sleep.
The night you stared at the ceiling, thinking, "Is this it?"
"Is this the best life has to offer?"
No.
There is a freedom in you that knows no fear.

No comments: