November 24, 2013

Polli päevikud (2010)

 1914. aasta Eestis on pinged ärevad nii baltisakslaste, venelaste kui eestlaste vahel. Sõjaeelsetel päevadel leiab end 14-aastane Oda Polli mõisast, kuhu ta on peale ema surma elama tulnud. Kuigi teadlasest isal on tütart oma koju vastu võttes hea meel, ei tunne tüdruk end uues elukohas mugavalt: isal on uus pere ning õhkkond on võrdlemisi range. Suhted mõisas on pinevad. Nimelt on isa uus naine silma hoopis ühele mõisatöölisele peale pannud ning üldine arvamus professorist on kui isehakanud katsetajast, kes ostab lahkamiseks kurjategijate surnukehi ning kogub kõhedates klaaspurkides sünnidefektidega vastsündinuid. Kõigele sellele lisaks ristuvad Oda ja eestlasest mässaja teed, millest saab alguse sündmuste jada, mida ei osanud keegi ette näha.
 Juba nende kahe esimese pildi põhjal siin blogis: kas ei ole tegemist mitte visuaalselt eriti ilusa filmiga? Viimasel ajal tundub nagu ma muud enam ühe filmi juures ei hindakski, kuid see on minu jaoks väga oluline osa ning mängib olulist rolli sisu nautimise juures. Kui teema on kaasahaarav, kuid pildiliselt igav, siis võib ju huvitav olla, kuid kõige enam haarab mind endasse just kahe hea asja olemasolu: põnev sisu ja silmailu.

 Mul on olnud plaanis antud filmi vaadata juba päris tükk aega, kuid see on tundunud selline tõsine ja süvenemist nõudev vaatamine. Õnneks/kahjuks ei olnud tegemist nii ängistava ja intensiive vaatamisega, nagu eeldanud olin, kuid igavust ei tundnud hetkegi ning momente, mida tähele panna ja hiljem seostada oli omajagu. Tuleb ära märkida, et tegemist on kõige kallima linateosega, mis on kunagi Eestis filmitud. Meie näitlejatest oli seal Tambet Tuisk (kes nägi muide eriti hea välja) mässaja rollis.
Kuigi ma olin natukene pettunud selles, mis seal lõpus ikkagi toimus, kuidagi liiga lihtne lõpplahendus, siis oli tegelikult väga hea film ja võttis pisara silma. Ja see on ju vana ja hea tuntud fakt, et kui võtab silma märjaks, siis on ikka väärtfilm :)

No comments: