February 26, 2012

The Help (2011)


Skeeter on noor naine, kes ei sobi eriti kokku teiste tema naabruskonna koduperenaistega - ta on õnnelik uue töö üle ja ei muretse üleliia fakti pärast, et tal veel abikaasat pole. Kuigi praegu on tema tööks kohalikus ajakirjas koristusrubriigi küsimustele vastamine, on tema unistuseks midagi korralikku ja suurt kirjutada. Kui kõik teised peavad mustanahalisi teenijaid alamateks, varasteks ja haigusekandjateks, on Skeeter tänulik oma pere teenijale, kes ta üles kasvatas ja väärtuslikku nõu andis. Kui ta avastab, et tema ema lasi 70-aastase teenija tühise asja pärast lahti, mõistab Skeeter üha enam, kui ebaausalt käitutakse inimestega, ilma kelleta nipsakad koduperenaised oma elu korraldamisega tegelikult hakkama ei saaks. Niisiis otsustab ta saladuskatte all küsitleda kohalikke teenijaid, et panna nende elulood ja kogemused üheks romaaniks kirja.


Nüüdseks on mitu päeva möödas selle filmi vaatamisest ja mida aeg edasi, seda rohkem see mulle meeldima hakkab. Ma ei suuda praegu ühelegi asjale mõelda, mis mind häirinud oleks. Kostüümid olid ilusad ja ajakohased, dialoogid. Kõik tegelased, nii "head" kui "halvad", olid nii täppi ja huvitavad, näitlemine oli super. Tegelaskujudest meeldisid mulle kõige enam Celia ja Aibileen. Muide kahte näitlejat (Celia ja Hilly osatäitjat) ei tundnud ma enne ära, kui hiljem IMDB'st vaatasin, kellega tegu - nii hästi olid nad vastavalt rollile ümber kehastunud. Emma Stone'i olen nüüdseks näinud kolmes filmis ja ka tema avaldab mulle üha rohkem muljet.


Lugu ise on väga liigutav ja kohati uskumatu, näiteks just see sama intsident, kui ühe pere juures 23 aastat töötanud vana naine lastakse lahti. Kui Tuulest Viidud raamatus oli Mammy pigem au sees (Scarlett armastas teda ju veel eriti), siis siin ei saanud aust kohe kindlasti juttu olla, isegi nende teenijate vastu, keda lapsed väga hoidsid. Ja kuidas saab olla, et sa unustad selle headuse hetkel, kui ise hakkad pere looma ja teenijad palkad? Võibolla ainus asi, mis oli natukene kummaline oligi see, et kõik teenijad, kes filmis figureerisid, olid tõesti kulda väärt ja ei väärinud sellist põlgust, nagu neile osaks sai. Kindlasti oli ka selliseid teenijaid, kes tõesti varastasid või olid laisid või mis iganes (kelle halvasti kohtlemises ma ei näe tegelikult samuti mõtet, otsid lihtsalt uue abilise), kuid et kohelda neid halvasti, kes olid tõesti kõige kõige paremad abilised üldse.. no peab ikka mõistust olema. Oleks ju võinud olla rohkem Skeeteri taolisi, kes võtsid arvesse just enda kogemust, mitte ei tuginenud kuulujuttudele ja käitusid vastavalt sellele, eelarvamusteta. See on tegelikult praegugi oluline oskus. Igatahes hiljuti vaadatud filmidest on see kindlasti üks minu lemmikuid!

No comments: