November 1, 2011

The Experiment (2010)


Kuulutuse peale kogutakse kokku 26 meest, kellele lubatakse 14 000 dollarit, kui nad osalevad kahenädalases eksperimendis. Esialgu ei avaldata neile palju, kuid öeldakse, et ei toimu vägivalda ja eksperimendi võib igal hetkel lõpetada, lihtsalt siis jäävad kõik rahast ilma. Mehed sõidutatakse vanglasse, kus neile jagatakse rollid - osad meestest peavad mängima valvureid, ülejäänud vange. Nende tegemisi jälgivad kaamerad. Olid mõned reeglid, millest kõik kinni pidid pidama: vangid pidid sööma 3 korda päevas ja alati kogu söögi ära sööma, vangid tohivad olla ainult neile määratud ruumides, vangid tohivad kõnelda ainult siis, kui neid kõneldakse, vangid ei tohi valvureid puudutada. Samuti ei tohtinud kasutada vägivalda. Kui neid reegleid rikuti, pidi seinal süttima punane tuli, mis tähistab eksperimendi lõppu ja rahast ilma jäämist.

Idee tundub ju teostatav, reeglid pole ka kaelamurdvad. Enne meeste eksperimenti valimist tehti kõigiga intervjuu ja mulle tundub, et meelega valiti välja need, kelle kokku panemisel hakkab kindlasti midagi juhtuma. Nagu üsna pea selgus, ei süttinud punane tuli reeglite rikkumise peale ja reegleid hakati üha enam murdma, mis lõppes päris kurvalt.

Põhineb 1971. aastal toimunud eksperimendil, aga ma pole selle kohta eriti uurinud. See film on muidu remake, esimesena tuli välja Saksa versioon 2001 aastal, mis pidi kordades parem olema. Enda muljetest võin nii palju öelda, et super see film kohe kindlasti ei olnud aga väga hull ka mitte. Mõtteid mõlgutama panev kohe kindlasti, hiljem ju selgub, milles see eksperiment tegelikult oli. Vahepeal tundusid need tülid kuidagi nii kergelt tekkima, et ei mõjunud reaalselt. Siis jälle kui hakata mõtlema paari karakteri peale, kes seal võimu hakkasid kasutama, siis ei ole imeks pandav - täiesti teine olukord kui "päris" maailmas, kõik kuuletuvad, su sõna maksab. Põnev vaatamine. Filmi lõpp mulle igatahes meeldis.

1 comment:

liisa said...

kui sind peaks huvitama reaalne eksperiment, siis härra Zimbardo näitab, kuidas ta seda asja korraldas http://www.prisonexp.org/