March 9, 2011

Black Swan (2010)Nina on sihikindel balletitantsija, kes saab lõpuks peaosa Luikede järves. Ta peab mängima nii Valget Luike, tema jaoks kui loodud rolli, kui ka Musta Luige keerulist osa. Noore naise täiuslikkuse ihalus hakkab aga tema vaimsele tervisele mõjuma.


Eile lõpuks tuli see kauaoodatud päev, kui ma Black Swani ära nägin. Ma hakkasin naaatukene kartma enne algust, et äkki see on tõesti nii mõttetult üles haibitud ja tegelikult "tavainimesele" ei meeldigi või nii aga ei, minu arust ei ole üleliia ülistatud vaid kogu ülistus on õigesse kohta läinud. Ma ütleks, et 2010 on kohe väga edukas filmiaasta olnud, Black Swan ja Inception mõlemad eriti omanäolised, hästi tehtud ja silmapaistvad teosed.

Kui veel üldiselt filmist rääkida, siis see oli ikka uskumatult haarav, pidevalt oli pinge laes see oli kohati ikka tunduvalt hirmuäratavam kui need veri-ja-soolikad õudukad. Kuigi see ei lähe kuidagi õudusfilmi alla, psühholoogiline triller on see, siis tegelikult oli kogu õhustik creepy või olen mina nõrganärviliseks jäänud, eehhe.


Portman sobis rolli hästi. Ma ütleks, et Kunis oli vähemalt sama hea kui Portman aga teda oli natukene vähem ekraanil kui ma oleks lootnud näha. Ka tema oli rolli jaoks kõige õigem valik ja ta oli nii loomulik. Näitlejatöö oli igatahes super. Erakordne film igatahes, selliseid tehakse harva. Ma tunnen, et selle filmi puhul ma PEAN natukene rohkem arutama sisust niisiis, kes pole filmi näinud, SPOILER ALERT:

Netist leidsin sellise teooria, et tegelikult oli Nina juba enne filmi algust natukene peast segi ja kujutas asju ette, nimelt ta ema Erica olevat teinud enesetapu ja nüüd ta kujutas teda ette. Mina seda teooriat ei poolda aga pooldajate argumendid on järgmised: Erica on alati kodus, ta ei suhtle kellegi teisega, räägib ainult Nina tegemistest, kannab terve filmi jooksul sama riietust. Mingil hetkel ütleb Nina talle, et ta ei ole enam 12. Seda tõlgendavad mõned nii, et ta oli 12, kui ema suri ja sellepärast käitub ta temaga ikka samamoodi (lapsikult, laseb emal kõike teha jne), kui siis, kui nad viimati päriselt koos olid. Seda, kas Erica suhtles kellegi teisega või mitte, on tegelikult kaheldav. Kui Lily tuli Nina ukse taha, siis Erica läks esmalt talle uksele vastu ja ütles, et Ninat pole. Läks mööda u 5 sekundit ja Nina läks ise ukse peale. Lily seisis ukse poole nii, nagu ta ootaks ukse avanemist esimest korda. St. kui keegi ütleb sulle, et su sõpra pole kodus siis sa ju kõnnid minema mitte ei jää enam ukse juurde ootavalt seisma. See tundus mulle juba filmi jooksul kummalisena ja nüüd netist lugedes selgitavad osad seda sellega, et tegelikult ema polnudki.. Huvitav igatahes ja lahe, et filmis on palju avastamisrõõmu.

Filmi jooksul ma seda nii väga tähele ei pannud, et praktiliselt igas stseenis oli kas peegel või mõni peegeldav objekt. Ma küll nägin, et neid on palju aga et enamikes, seda ei teadvustanud. Jällegi peegel sümboliseerib lõhestunud isiksust. Diskostseenis olevat olnud kõik inimesed Nina ümber kas tema enda näod või tegelased Luikede järvest. Palju huvitavaid pisiasju jäi kindlasti veel märkamata, niisiis kavatsen kindlasti uuesti vaadata seda.


Nina is a determined ballerina who gets the lead in Swan Lake. She has to play both the Black and White Swan, the latter suiting her the best. Her aims to become perfect start to affect her mental health.

So yesterday at last I saw the Black Swan. I managed to worry already whether the movie was maybe a little over-hyped and that I wouldn't like it at all (I would have been so so so disappointed!) but I did like it, a lot, and I think that this movie is worth all the praise it has received. 2010 has been a very good year when it comes to movies - both Black Swan and Inception are boh incredibly well done and captivating.

When talking about the movie in general, it was interesting, you couldn't predict what was going to happen next. Some times you couldn't quite understand whether something was happening for real or if it was a dream/a hallucination. The tension was high and at points it was way creepier than your average "blood-and-guts" horrormovie.

Natalie Portman wasmade for this role, although I have to say that Kunis was almost as good. I wish they had shown her more, she was so natural. Either way, the acting was great, Portman's role was difficult and she deserved the Oscar. This was certainly a unique movie. I feel that I would like to discuss more about this movie, so if you haven't seen it yet, SPOILER ALERT:

I have a habit of raiding imdb after watching a movie so I found an interesting theory about Nina's mother: she commited suicide when Nina was 12 but Nina is still so attached to her that she imagines living with her. This would also explain why Nina acts so immature around her and lets her to do things like cut her nails and help her put on clothes. I don't support this theory but the ones who do explain it by pointing out that she is always at home, wears the same clothes, speaks only about Nina and her career and she is never seen interacting with other people. Although there is the scene when Lily comes to Nina's door. Erica goes and tells her that Nina is not there. Then Nina goes to the door but Lily is still standing there, she seems to be waiting for someone to open the door. If your friends mom says that your friend is not home, you walk away, you don't keep standing there. So it's said that there really was no mother, Lily rang the doorbell and Nina answered it but imagined the scene with her mom answering it. I really enjoy that there are multiple ways of explaining certain things about this complex movie.

During the movie I didn't pay much attention to it, but there was a mirror or a reflecting object in almost every scene. And the nightclub scene where the girls were dancing, all the people around Nina had her face or someone's from the Swan Lake. I'm definitely seeing this movie again as there are so many details that need to be discovered.

5 comments:

K. said...

Käisin täna kinos teist korda vaatams. Esimest korda vaatasin nö puhta lehena, nüüd olin igalt poolt erinevaid teooriaid ja interpretatsioone lugenud. Arvan ka, et see "surnud ema" teooria ei pea paika, sest ta ema ju helistas teatrisse, et öelda, et Nina on haige ja ei tule avaetendusele. Ja ma jälgisin seda, kuidas Lily seal ukse taga oli - ta ei jäänud korteri ukse taha vaid oli Nina poole seljaga, ilmselt ootas lifti. Kõige idiootsem teooria on see, et ta ema ahistas Ninat seksuaalselt. Alguses tundus see usutav olevat, kuid täna matsin selle mõtte igaveseks maha. Kõige mõistlikum seletus on see, et Nina oli koguaeg nõrga psüühhikaga, ning ta ema teadis seda, niisiis hoidis oma pisut nõdrameelsel tütrel silma peal. Kõik see lapselik nänn, mis Nina toas oli, oli pigem ta turvatunde tagamiseks, sest nagu näha, ei tule ta stressiga hästi toime. Kindlasti on üle haibitud ema öeldud lause "Are you ready for me?", mida millegipärast tahetakse näha mingi vägistamiseelse lausena :D Väga jabur imho :D Kui filmi tähelepanelikult jälgida, siis on eelnevalt juba näha, et neil oli enne magamaminekut väike traditsioon - ema tuli ja sättis Nina voodit, pani minig muusikakarbi mängima jne. Oeh, tahaks veel midaig lisada, aga ma arvan, et aitab :D Mida sina muidu pakud?

Eliise said...

No vot teisel korral märkab rohkem, ma ei pannud üldse tähele, et neil seal ukse taga lift on, ups.. Aga oli vist jah, sest nüüd tuleb meelde, et kui nad Ninaga ära läksid siis ta ütles, et lähme trepist, mis eeldaks, et on teine variant ka. Samuti ei pannud ma tähele "Are you ready for me?" küssat.. Pean raudselt uuesti vaatama :D Seda ma ei usu, et mingisugust ahistamist toimus, selle väljalugemiseks peab ikka eriline geenius ja vihjete tõlgendaja olema.

Kõige loogilisem ongi jah, et juba enne selle rolli saamist oli ta vaimselt ebastabiilne ja pingutas liiga üle sellega, et üritas alati kontrollida ennast. Aga ma natukene ajaks seda hullumeelsust ema kaela ikka ka, kuskilt pidi see alguse saama. Jäi mulje, et ema üritas vist ise kunagi mingisugust karjääri teha (võimalik, et samamoodi tantsuga), jäi lapseootele, unistused luhtusid aga nüüd on vaja neid tütre läbi ikkagi täide viia. Paneb ikka pinge alla küll, eriti inimese, kes on emaga lähedane ja tahab talle iga hinna eest rõõmu valmistada.

Pean teist korda vaatama igatahes, raudselt on midagi veel märkamata :)

K. said...

Ega ma ei kahtlegi, et ka emal on Nina vaimse kollapsiga midagi pistmist. Saan aru küll, et ta tahtis oma tütart kaitsta, aga selline isoleeritus ja jõle kontroll ei mõju just väga tervendavalt haigele inimesele. Selle ema unistusega karjääri jätkata läbi oma tütre, selle ideega nõustun totallselt, sest emps oli väga haavatud, kui Nina mainis ema karjääri põrumist.
Soovitan vaadata klubistseeni frame-by-frame, seal on palju huvitavat, netis täitsa olemas nneed pildid ;D

nesha said...

I think Natalie Portman looks so scary in Black Swan. I like this review of Black Swan, it's casual yet very informative.

Eliise said...

Thank you, I'm glad to hear that! :)