January 29, 2011

If you must know, I have lived twice before this
Mõned pildid eilsest:
1. Sain sõbrannadega kokku, pildistasime ja rääkisime juttu ja oli fun nagu ikka. :) Ma olen viimasel ajal natukene rohkem pingutama hakanud, et sõbrad kaugeks ei jääks, hea tunne on vahelduseks sotsiaalne olla.
2. Eilne päikeseloojang, kuskil kella 5 ajal, mis tähendab, et päev on juba natukene pikem. Tegin õhtul Haapsalu lõunasöögist inspireerituna pastat šampinjonide ja kanaga, tuli peaaegu sama hea. Ja parmesan teeb iga makaronitoidu alati u 3 korda paremaks..
3. Mingi aeg otsisin mööda poode jelly bean'e taga, ma ei tea kas ma otsisin halvasti või neid tõesti polnud. Kunagi olid Eestis Harry Potter'i omad aga see oli ka u 10 aastat tagasi :D Ja siis eile, jälle tänu Liisale, sain teada, et Prismas on jelly bean'id täitsa olemas ja üldse mitte müstilise hinnaga. Super win.

Some pictures from yesterday:
1. I met my friends, we had some catching up to do. Recently I have tried to be more social and it's going great. :)
2. Yesterday's sunset, about 5 PM which means that the day is already a bit longer which means that spring is coming closer. For dinner, inspired by the meal we had in Haapsalu, I made pasta with mushrooms and chicken. It was almost as good as the one I had back there. Plus, parmesan cheese makes every macaroni dish 3 times better.
3. Some time ago I had a hard time finding jelly beans in Estonia. I don't know if I didn't search enough but I didn't find any, whereas in London, jelly beans were the first candy I saw. About 10 years ago when Harry Potter became really popular, we had Harry Potter jelly beans here in Estonia, I can remember it so well :D But yesterday, thanks to Liisa again, I found out that a regular store has them, at a fair price. Super win. :)

No comments: