January 16, 2011

American Beauty (1999)


Mingil moel olen ma seda filmi tahtmatult vältinud; alati suutnud kuidagi mööda vaadata kui see kuskil TOP10's on või kordumatutel kordadel telekast on jooksnud. Aga eile vaatasin, ei osanud suurt oodata ja mul on tunne, et mida vähem ootad, seda rohkem suudab film sind üllatada. Ma olin päris sõnatu selle lõpuks, nii palju häid seoseid (ma tõesti meenutan endale vahel oma endist kirjanduse õpetajat seda öeldes) aga kõik vihjed ja sümbolid olid nii arukalt edasi antud, et ei tekkinud sellist vastikut pealesunnitud "see-film-on-nii-sügavamõtteline" tunnet.

Neile, kes seda pole veel vaadanud: tavapärane ameerika pere (keskeakriisiga silmitsi seisev isa, karjäärihullust ema ja ebakindel nooruk) hakkab lagunema, kui isa avastab, et ta on armunud oma tütre parimasse sõbrannasse. See annab tõuke mehe elus muudatuste tegemiseks - ta tuleb töölt ära, hakkab trenni tegema ja ei lase end enam oma naisel käsutada.

Thomas Newman ja tema "Any other name" on mulle juba kaua meeldinud, ma ei teadnud, et see siin filmis on. Ja see sobis siia (ma vihkan kui on võetud ilus lugu ja pandud kuhugi stseeni, kuhu see ei sobi). Kogu film mõjus tervikuna ülihästi. Kogu olukord oli nii reaalne (v.a. lõpp tegelikult..), eriti huvitav oli naabrivanamees, selliseid on olemas (ei saa spoilerdada, kahjuks). Nii hea, et et polnud filmi ägedamaks tegemise pärast mingisugust üleliigset draamat või actionit vms sisse lükitud, vaid nii ongi päriselt. Igast karakterist saaks isegi eraldi filmi teha, need olid kõik piisavalt hästi välja arendatud. Mulle meeldis, kohe kõvasti. Kindlasti 10/10.

Thomas Newman - Any other name


Somehow I have managed to avoid this movie (not intentionally), although it has been on TV on numerous times. But yesterday I watched it with my boy and we both enjoyed it (probably me more than him but that's okay). It seems that the less you're expecting, the more the film is able to surprise you. I was speechless in the end of it, there were so many good connections (not sure if it's the correct word) and subtle hints. All the symbols were so modest and not forced so you didn't get the "this-is-a-deep-movie-and-you-must-now-it" feeling.

For those who haven't seen it yet: a common American family (father in a midlife crisis, mother who is career obsessing and an insecure teen) is about to collapse when Lester realizes that he is in love with his daughter's best friends. He quits his job, starts to work out and doesn't allow his wife to tell him what to do anymore.

Thomas Newman's "Any other name" has been a favourite of mine for quite some time now and I didn't know that this song appears in this movie. And it suited the scene really well (I hate it when there's a beautiful song but the scene doesn't catch up). The movie as a whole was terrific. The situation is so realistic (maybe the end no so much but still), and the neighbour next door, there are men out there like that. It was so refreshing to see a movie that wasn't overloaded with drama and action to make the film more interesting for the viewer. Everyone can make up a dramatic, entertaining soap story but the real challenge is to portray real life interesting enough for the viewer to watch. Every character was so well developed that one could make a separate movie about all of them. I love it, I really did. Definitely a 10 out of 10.

No comments: